FacebookLinkedIn

Film promocyjny

Film promocyjny to narzędzie budowania wizerunku firmy czy organizacji. To najlepszy sposób aby przedstawić swoje kompetencje, możliwości, sposób działania, a nawet zasoby i potencjał.

Forma, długość, temat i treść takich filmów zawsze uzgadniana jest z zamawiającym. Chodzi o to, by w atrakcyjny sposób pokazać walory jakiegoś miejsca, podmiotu czy sytuacji. Może to być np. reportaż z realizowanego projektu, demonstracja możliwości produkcyjnych i realizacyjnych, pokazanie firmy czy instytucji jako atrakcyjnego partnera lub pracodawcę. Poniżej kilka przykładów.

 

Firma jako atrakcyjny pracodawca
W filmie przedstawiono kilka miejsc i wydarzeń z jej życia. Wypowiadają się pracownicy.

Dom św. Faustyny - miejsce skupienia i modlitwy z historią
Tu prezentuję to niezwykłe miejsce i kilka wydarzeń, które się tam odbyły.
Promocja regionu - film z cyklu Puzzle Historii Powiatu Wołomińskiego
Cykl został zrealizowany z okazji 100-lecia odzyskanie Niepodległości przez Polskę.
Budowa serwerowni - prezentacja zrealizowanego projektu
Film przedstawia wybudowaną serwerownię. Pokazuje profesjonalne możliwości zamawiającego. Jednym ze środków wyrazu jest głos profesjonalnego lektora.
Budowa hal o powierzchni 12 tys. m2
W filmie wykorzystano technikę zdjęć poklatkowych oraz zdjęć z powietrza.
 

 

Relacja

Kiedy dzieje się coś niezwykłego i niepowtarzalnego - takiego jak koncert, uroczystość czy rocznica, wtedy warto takie wydarzenie utrwalić, pozostawić pamiątkę następnym pokoleniom.

Taką formą pamiątki jest relacja filmowa. Jest to sytuacja, kiedy nie odkrywamy historii, ale ją utrwalamy i zachowujemy dla potomności, w momencie kiedy się tworzy. Każde wydarzenie wymaga indywidualnego podejścia, wyboru środków technicznych i pomysłu na prezentację materiału.

Poniżej dwa przykłady - dwa koncerty wspaniałej orkiestry.

 

 

Koncert noworoczny 2019 Młodzieżowej Orkiestry Dętej Tłuszcz Koncert noworoczny 2018 Młodzieżowej Orkiestry Dętej Tłuszcz

 

I jeszcze jeden przykład - film zrealizowany z okazji 100-lecia Szkoły Podstawowej w Jasienicy [FILM]

Film dokumentalny

Film dokumentalny to najpełniejsza forma wypowiedzi, najbardziej pracochłonna i najbardziej efektowna.
Taki projekt to dość długotrwałe, zwykle wielomiesięczne przedsięwzięcie.

  1. Rozpoczynamy od zgłębiania dostępnej wiedzy na temat przedmiotu filmu - Internet, biblioteki, archiwa itp.
  2. Szukamy bohaterów - z jednej strony ekspertów, historyków, pasjonatów, a z drugiej strony świadków historii - uczestników wydarzeń, ich rodziny, znajomych itd. Jest to żmudne, choć pasjonujące zajęcie, często polegające na odkrywaniu kolejnych wątków i osób krok po kroku, nawiązywaniu kontaktów, przekonywaniu do współpracy i wreszcie prowadzeniu wielu wywiadów.
  3. W miarę pozyskiwania bohaterów i wiedzy powstaje scenariusz, często uzgadniany i konsultowany z wieloma stronami. Scenariusz musi uwzględniać wszystkie wygłoszone w filmie kwestie, opisy ujęć - osób, dokumentów, artefaktów, plenerów itp.
  4. Na tym etapie może pojawić się wątek współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi, czy aktorami, w celu stworzenia scen fabularyzowanych.
  5. Mnóstwo pracy organizacyjnej - polegającej na wyszukiwaniu i uzgadnianiu miejsc nagrań, ich uczestników, warunków itd.
  6. Kolejny etap to nagrania, najbardziej emocjonujący czas, który często wiąże się z oczekiwaniem na właściwe warunki takie, jak pogoda, możliwość wejścia do obiektu, dostępność bohaterów itp.
  7. Po szczęśliwym zakończeniu zdjęć następuje etap postprodukcji, czyli montażu, wyboru muzyki, oprawy graficznej, animacji itp. Jest to też czas wielokrotnego oglądania dzieła w różnych gronach, w celu jego ostatecznego wykończenia.
  8. Ostatni etap to wydanie filmu i organizacja premiery.

Poniżej przykładowe filmy dokumentalne.

 

RADMORYNA - historia legendarnego radioodbiornika Radmor 5100  
 

Chrzęsne Winentyny Karskiej
- produkcja na temat majątku Chrzęsne oraz jego ostatniej właścicielki.

Siódmego dnia
- historia młodego lotnika, strzelca pokładowego z Jasienicy, który zginął pierwszego dnia wojny.

 

Blog wideo

Blog wideo to krótka forma cykliczna, czyli regularne spotkania z widzami, klientami, mieszkańcami.

Dzisiaj jest to bardzo popularna forma zapewniająca stały kontakt z odbiorcą. Proponujemy nagrania co tydzień, dwa, trzy lub więcej - ważne aby była to stała pora i stała częstotliwość. Jeden prowadzący lub stały ich zespół, do tego spójny temat - na przykład historia :) Tak wygląda recepta na zbudowanie stabilnej widowni i jej utrzymanie.

Poniżej dwa przykłady - dwa kanały, w które jesteśmy zamieszani.

 

 

Historyczny Tłuszcz i okolice - czyli spotkania z historią regionu Zabytki techniki - czyli serial, w którym odkrywamy ciekawe historie stojące za przeróżnymi wytworami techniki

Kronika

Kronika gminy, powiatu, muzeum, firmy, czy innej instytucji jest połączeniem blogu wideo i relacji.

Jest to forma regularnie nagrywanych filmów, w czasie ważnych dla zamawiającego wydarzeń. Jedna umowa i zapewniona obsługa podczas wszystkich istotnych uroczystości, koncertów, festiwali itp. w ciągu uzgodnionego okresu. Bardzo wygodna forma współpracy dla obydwu stron.

Możliwe jest oparcie formuły tych relacji na osobie prowadzącej - wtedy będzie to forma reporterska, bliższa blogowi, bądź ich realizacja w postaci krótkich filmów dokumentalnych z komentarzem zza kadru.